Regulamin wycieczek i innych imprez krajoznawczo – turystycznych
w Szkole Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły
i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. z 2001r Nr 135, poz. 1516 ze zm.) ustala się poniższe zasady organizowania wycieczek i imprez krajoznawczo – turystycznych dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej.
- ZASADY OGÓLNE
- Wycieczki i inne formy turystyki są integralną formą działalności edukacyjno - wychowawczej szkoły.
- Organizowanie przez szkołę wycieczek i imprez krajoznawczo – turystycznych powinno mieć na celu:
- poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury
i historii, - poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego
i kulturowego, - poznawanie kultury, tradycji i języka innych państw,
- wspomaganie rodziny i szkoły w procesie nauczania i wychowania,
- upowszechnianie wśród uczniów zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody,
- podnoszenie kondycji zdrowotnej oraz sprawności fizycznej,
- upowszechnianie form aktywnego wypoczynku,
- przeciwdziałanie patologii społecznej,
- poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.
- Wycieczki i imprezy krajoznawczo – turystyczne mogą przyjąć następujące formy:
- wycieczki przedmiotowe - inicjowane i organizowane przez nauczycieli, poszczególnych przedmiotów, zgodnie z programem nauczania, w ramach zajęć lekcyjnych lub pozalekcyjnych,
- wycieczki krajoznawczo – turystyczne – w których udział nie wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych,
- imprezy krajoznawczo – turystyczne, takie jak biwaki, rajdy, turnieje itp.,
- imprezy turystyki kwalifikowanej i obozy wędrowne, w których udział wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i specjalistycznego,
- imprezy wyjazdowe - związane z realizacją programu nauczania, takie jak: zielone szkoły, szkoły zimowe, szkoły ekologiczne.
- Wycieczki i imprezy krajoznawczo – turystyczne mogą być organizowane w ramach zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych lub pozaszkolnych.
- Wycieczki i imprezy powinny być organizowane w miarę możliwości w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
- Za nieprzestrzeganie przez uczniów regulaminu wycieczek szkolnych i wynikające
z tego szkody materialne odpowiedzialność finansową ponoszą rodzice. - Ilekroć w dalszej części Regulaminu jest mowa o wycieczce należy przez to rozumieć także pozostałe formy turystyki i krajoznawstwa określone w pkt. 3.
- ORGANIZACJA WYCIECZEK
- Kierownika wycieczki lub imprezy wyznacza Dyrektor spośród pracowników pedagogicznych szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji określonych form krajoznawstwa i turystyki.
- Osobą odpowiedzialną za organizację oraz za prawidłowy i bezpieczny przebieg wycieczki jest kierownik wycieczki.
- Kierownik wycieczki najpóźniej na tydzień przed planowaną wycieczką informuje Dyrektora lub upoważnionego Wicedyrektora o jej założeniach organizacyjnych.
- Kierownik wycieczki najpóźniej na 3 dni przed jej rozpoczęciem (wycieczki przedmiotowe – 2 dni wcześniej) przedstawia Dyrektorowi kompletną dokumentację wycieczki do zatwierdzenia.
- Dokumentacja wycieczki zawiera:
- kartę wycieczki z jej harmonogramem (w dwóch egzemplarzach) – Załącznik 1;
- listę uczestników z numerem PESEL, numer kasy chorych (w dwóch egzemplarzach) – Załącznik 2;
- pisemne zgody rodziców – Załącznik 3;
- preliminarz wycieczki oraz jej rozliczenie– Załącznik 4 i Załącznik 5;
- regulamin uczestnika wycieczki – Załącznik 6;
- instrukcja bezpieczeństw dla opiekuna szkolnej wycieczki autokarowej- Załącznik 7.
- Zgodę na zorganizowanie wycieczki lub imprezy wyraża Dyrektor Szkoły lub upoważniony Wicedyrektor poprzez podpisanie karty wycieczki. Podpisane dokumenty są przekazywane kierownikowi wycieczki.
- Przeprowadzenie wycieczki bez zatwierdzenia stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
- Organizacja i program wycieczek powinny być dostosowane do wieku, zainteresowań, potrzeb uczniów i ich możliwości.
- W wycieczkach szkolnych nie mogą brać udziału uczniowie:
- w stosunku, do których istnieją przeciwwskazania lekarskie,
- którzy zostali zawieszeni w prawach ucznia, którzy zostali ukarani inną karą porządkową.
- Udział ucznia w wycieczce (z wyjątkiem przedmiotowych odbywających się w ramach zajęć lekcyjnych) wymaga pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych (niezależnie od wieku).
- Zgodę na wycieczki i imprezy zagraniczne wydaje Dyrektor Szkoły po zawiadomieniu organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą.
- Zawiadomienie zawiera w szczególności: nazwę kraju, czas pobytu, program pobytu, imię i nazwisko kierownika oraz opiekunów, listę uczniów biorących udział
w wyjeździe wraz z określeniem ich wieku oraz PESEL, obowiązkowe ubezpieczenie zagraniczne, listę z numerami ambasad.
- III. GŁÓWNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA I OPIEKI NAD UCZNIAMI PODCZAS WYCIECZEK
- Opiekę nad uczniami biorącymi udział w wycieczce sprawuje kierownik
i opiekunowie grup. Opieka ta ma charakter ciągły, nie ma tzw. „czasu wolnego” dla jej uczestników. - Nauczyciele powinni posiadać pisemną delegację wystawioną przez Dyrektora Szkoły. Dokument ten stwierdza fakt świadczenia pracy nauczyciela poza szkołą.
- Opiekunami powinni być nauczyciele i rodzice uczniów. Dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na wykonywanie obowiązków opiekuna przez inne osoby.
- Dla zapewnienia uczestnikom wycieczek pełnego bezpieczeństwa konieczne jest przydzielenie opiekunów spośród nauczycieli oraz rodziców według następujących zasad:
- jeden opiekun na 30 uczniów, podczas wycieczek przedmiotowych
w miejscowości, która jest siedzibą szkoły; - jeden opiekun na 15 uczniów, przy wyjściu lub przy wyjeździe autobusem poza miejscowość, która jest siedzibą szkoły (nie licząc kierowcy oraz przewodnika/pilota)
- jeden opiekun na 10 osób na wycieczkach turystyki kwalifikowanej i górskiej;
- jeden opiekun na 5 uczestników na wycieczkach wysokogórskich;
- 2 opiekunów na maksymalnie 13 uczniów na wycieczkach rowerowych. Jeden
z nauczycieli porusza się na przodzie kolumny, drugi na jej końcu. Kolumna nie może liczyć łącznie więcej niż 15 osób.
- Wycieczki piesze na terenach górskich leżących na obszarach parków narodowych
i rezerwatów przyrody, oraz leżących powyżej 1000 m n.p.m. mogą prowadzić wyłącznie przewodnicy turystyczni. - W wycieczkach rowerowych mogą brać udział uczniowie, którzy posiadają kartę rowerową. Długość trasy do dostosowana jest zawsze do wieku i możliwości uczniów. Z tyłu i przodu bezwzględnie jadą osoby dorosłe. Wszelkie przepisy poruszania się po drogach reguluje kodeks drogowy.
- Zabrania się prowadzenia wycieczek z młodzieżą podczas burzy, śnieżycy i gołoledzi. W razie gwałtownego załamania się warunków pogodowych (szczególnie przy planowaniu wycieczek pieszych górskich), należy wycieczkę odwołać.
- Przed wyruszeniem na wycieczkę należy pouczyć jej uczestników o zasadach bezpieczeństwa i sposobie zachowania się w razie nieszczęśliwego wypadku.
- Podczas wycieczek należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
- Do przewozu młodzieży należy wykorzystywać tylko sprawne i dopuszczone do przewozu osób pojazdy.
- Uczestnicy wycieczek powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.
- W wycieczkach krajoznawczo – turystycznych nie mogą brać udział uczniowie,
w stosunku do których istnieją przeciwwskazania lekarskie. Lista uczestników powinna być podpisana przez lekarza lub pielęgniarkę szkolną. - Na wycieczce nie wolno bez zgody rodziców podawać dzieciom żadnych lekarstw, za wyjątkiem środków opatrunkowych. Do dziecka z objawami choroby należy wezwać lekarza lub pogotowie.
- Udział uczniów w wycieczce (z wyjątkiem przedmiotowych odbywających się
w ramach zajęć lekcyjnych) wymaga pisemnej zgody rodziców albo opiekunów prawnych, którzy powinni przed jej rozpoczęciem pokryć koszty związane z udziałem w niej ich dziecka. - Wycieczka może być odwołana z powodu braku pisemnej zgody rodziców uczniów.
- Przed wyruszaniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdów oraz przybycia do punktu docelowego, opiekunowie powinni bezwzględnie sprawdzać stan liczbowy uczniów.
- Miejscem zbiórki uczniów rozpoczynającej i kończącej wycieczkę jest parking szkolny lub inne wyznaczone miejsce, skąd uczniowie udają się do domu, po godzinie 21:00 – wyłącznie pod opieką rodziców.
- Nie wolno zatrzymywać się w czasie jazdy autobusem w celu wysadzenia dzieci. Wyjątek – pisemna prośba rodzica ucznia, który będzie stał w miejscu wcześniej ustalonym.
- W przypadku zaginięcia – uczeń (uczniowie) bezwzględnie pozostaje w miejscu zaginięcia:
- miasto – uczeń zna miejsce postoju, plan dnia, zawiadamiamy policję, dyrektora szkoły, rodziców,
- szlak turystyczny - uczeń wie, dokąd idziemy, zna kolor szlaku i docelowe schronisko, zawiadamiamy GOPR, schronisko, dyrektora szkoły, rodziców.
- W przypadku, gdy podczas trwania wycieczki miał miejsce wśród jego uczestników wypadek, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w razie wypadków w szkołach i placówkach publicznych.
ZALECANE NORMY BEZPIECZEŃSTWA
- a) wycieczki autokarowe:
- liczebność grupy - 1 opiekun na 15 uczniów (nie licząc kierowcy i pilota/przewodnika)
- pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej
z symbolem dzieci barwy czarnej. W warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinny być oświetlone chyba, że są wykonane z materiału odblaskowego. Kierujący tym pojazdem jest zobowiązany włączyć światła awaryjne podczas wsiadania
i wysiadania dzieci i młodzieży. Kierowca posiada potwierdzenie sprawności technicznej pojazdu, apteczkę pierwszej pomocy i gaśnicę. Kierowca może jechać maksymalnie 9 godzin, w rytmie 4.5 godziny jazdy – 45 minut odpoczynku. Ustawa
z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128). - kierownik wycieczki zobowiązany jest zgłosić wyjazd autokaru wycieczkowego na policję 2 dni przed wyjazdem w celu kontroli technicznej pojazdu i dokumentacji kierowcy,
- opiekun musi przebywać ze swoją grupą w pojeździe,
- ilość uczestników wycieczki nie może przekraczać ilości miejsc siedzących
w pojeździe, - przejście w autokarze musi być wolne,
- opiekunowie zajmują miejsca przy drzwiach oraz w części środkowej autokaru,
- uczniowie sprawiający trudności wychowawcze oraz źle znoszący podróż siedzą przy opiekunach,
- należy zabronić w czasie przejazdu: spacerowania po autokarze, podnoszenia się ze swoich miejsc, siedzenia tyłem, na oparciu oraz jedzenia,
- bagaż uczestników powinien być umieszczony w bagażniku i na półkach,
- przerwy dla zapewnienia odpoczynku i załatwienia potrzeb fizjologicznych należy organizować tylko na terenie parkingów,
- w czasie postoju należy zabronić wchodzenia na jezdnię i jej przekraczania,
- po każdej przerwie opiekun sprawdza obecność uczestników
- b) wycieczki piesze:
- wycieczki przedmiotowe w miejscu, które jest siedzibą szkoły, bez korzystania z publicznych środków transportu - 2 opiekunów na 30 uczniów,
- wycieczki piesze na terenie miasta z korzystaniem ze środka transportu miejskiego (lub wycieczka do lasu) - 1 opiekun na 15 uczniów,
- w czasie marszu jeden opiekun prowadzi grupę, drugi idzie na końcu,
- uczestnicy posiadają ubiór (a szczególnie buty) odpowiedni do miejsca i warunków atmosferycznych,
- w mieście poruszamy się po chodnikach, a poza miastem lewą stroną drogi, pojedynczo, ustępując z drogi nadjeżdżającym pojazdom. Dwójkami poza miastem chodzimy wyłącznie po drogach o bardzo małym ruchu,
- w lesie poruszamy się oznakowanymi szlakami turystycznymi (na terenie parków narodowych i krajobrazowych – wyłącznie) lub po wyznaczonych ścieżkach turystycznych,
- opiekun powinien posiadać mapę ( wskazana jest znajomość terenu),
- przed wyruszeniem spod szkoły uczestnicy powinni być poinformowani o zasadach poruszania się po drogach i lesie.
- c) wycieczki w góry:
- wyruszając w góry na terenach Parków Narodowych oraz szlakach turystycznych leżących powyżej 1000m n. p. m – 1 opiekun na 10 uczestników,
- należy dokładnie zaplanować trasę, uwzględniając wiek, a także płeć uczestników - dla młodzieży w wieku 13-14 lat nie powinna przekraczać 12-13 km, tj. 4-5 godz. marszu wraz z odpoczynkami. Dla młodzieży starszej długość trasy może ulec wydłużeniu,
- na wędrówkę należy wyruszać wcześnie rano, aby przed zmrokiem dojść do miejsca noclegu,
- uczestnicy powinni posiadać odpowiedni ubiór - buty sznurowane, kurtka (ze względu na zmienność pogody w górach oraz spadek temperatury wraz ze wzrostem wysokości). Ekwipunek należy zabrać w plecaku,
- wszyscy uczestnicy wycieczki powinni poruszać się wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych, w ten sposób, że na początku (za przewodnikiem) ustawione są osoby słabsze kondycyjnie, a na końcu osoby najsilniejsze,
- kolumnę otwiera i zamyka osoba dorosła,
- na terenach powyżej 1000 m n.p.m. wycieczkę prowadzi wyłącznie przewodnik górski lub przodownik turystyki górskiej,
- na terenie parków narodowych wycieczki prowadzą wyłącznie upoważnieni przewodnicy górscy,
- na wędrówkę należy wyruszać wcześnie rano, aby przed zmrokiem dojść do miejsca noclegu
- d) wycieczki rowerowe:
- wycieczki rowerowe - 2 opiekunów na grupę 10 - 13 uczniów ( uczniowie, którzy ukończyli 12 rok życia + karta rowerowa ), przy czym w kolumnie rowerów nie może jechać więcej niż 15 osób,
- uczestnicy wycieczek poruszających się po drogach publicznych muszą znać przepisy
o ruchu drogowym, - prowadzący wycieczkę jedzie na początku, za nim najsłabsi w grupie, następnie pozostali uczniowie, drugi opiekun jedzie na końcu grupy,
- tempo jazdy powinno być dostosowane do możliwości najsłabszego uczestnika,
- odstępy miedzy jadącymi do 5 metrów,
- uczestnicy wycieczki jadą jeden za drugim (nie wolno jechać obok siebie), jak najbliżej prawej krawędzi drogi, zgodnie z przepisami ruchu drogowego,
- opiekun wycieczki posada apteczkę pierwszej pomocy oraz narzędzia do ewentualnej naprawy rowerów, także zapasowe dętki i wentyle oraz pompkę,
- uczestnicy powinni posiadać strój odpowiedni do jazdy oraz kask ochronny na głowę,
- z boku tylnego bagażnika (z lewej strony) powinno być przymocowane tzw. ramię bezpieczeństwa ze światłem odblaskowym na końcu.
- e) zasady poruszania się z grupą w miastach;
- przed rozpoczęciem zwiedzania obiektu lub miasta, każdy uczestnik musi być poinformowany o harmonogramie wycieczki adresie / miejscu / pobytu docelowego, aby w razie zgubienia się potrafił dotrzeć do miejsca zbiorki,
- w trakcie pieszego poruszania się z grupą w terenie miejskim opiekunowie powinni tak podzielić obowiązki, by jeden z nich znajdował się na czele grupy i kierował nią , a drugi idąc na końcu zamykał ją,
- opiekun zamykający grupę nie może dopuścić, by któryś z uczniów pozostał za nim,
- obaj opiekunowie powinni poruszać się w granicach wzajemnego kontaktu wzrokowego , aby zapobiec zbytniemu rozciągnięciu grupy,
- prowadzenie grup po ulicach, drogach i terenach publicznych powinno odbywać się zgodnie z przepisami ruchu drogowego,
- szczególną ostrożność należy zachować przy przechodzeniu z grupą przez jezdnię, należy pamiętać, że przechodzenie powinno odbyć się w taki sposób, by cała grupa przekroczyła jezdnię razem,
- w przypadku korzystania ze środków komunikacji miejskiej należy zadbać, by wszyscy uczestnicy wycieczki :
- znajdowali się w jednym pojeździe lub w jednej jego części ( dotyczy pociągu, tramwaju, metra),
- znali nazwę przystanku , na którym grupa będzie wysiadać,
- znali orientacyjny czas przejazdu lub ilość przystanków do przejechania,
- posiadali ważne bilety na przejazd.
- i) wycieczki zwane „ Zielonymi Szkołami”;
- wycieczki zwane „Zielonymi szkołami” należy planować najwcześniej w kl. III szkoły podstawowej ze zwiększoną liczba opiekunów - 1 opiekun na 10 uczestników. Należy dokładnie przeanalizować czy możliwa jest dla uczniów danej klasy organizacja „Zielonej szkoły”
- KIEROWNIK WYCIECZKI I OPIEKUNOWIE
- Kierownika wycieczki lub imprezy wyznacza Dyrektor spośród pracowników pedagogicznych szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji określonych form krajoznawstwa i turystyki.
- Kierownikiem wycieczki lub imprezy może być także inna, wyznaczona przez Dyrektora Szkoły, osoba pełnoletnia, która:
- ukończyła kurs kierowników wycieczek szkolnych,
- jest instruktorem harcerskim,
- posiada uprawnienia przewodnika turystycznego, przodownika lub instruktora turystyki kwalifikowanej lub pilota wycieczek.
- Kierownikiem obozu wędrownego może być osoba po ukończeniu kursu dla kierowników obozów wędrownych lub posiadająca uprawnienia przewodnika turystycznego, przewodnika lub instruktora turystyki kwalifikowalnej lub pilota wycieczek.
- Kierownikiem imprezy turystyki kwalifikowanej może być osoba posiadająca uprawnienia przewodnika turystycznego, przewodnika lub instruktora turystyki kwalifikowalnej lub pilota wycieczek bądź stopień trenera lub instruktora odpowiedniej dyscypliny sportu.
- Opiekunem wycieczki lub imprezy może być nauczyciel albo, po uzyskaniu zgody Dyrektora Szkoły, rodzice uczniów biorących udział w wycieczce.
- W przypadku większej niż jeden liczby opiekunów przynajmniej jednym z nich powinien być nauczyciel.
- Kierownikiem lub opiekunem uczniów biorących udział w wycieczce lub imprezie zagranicznej może być osoba znająca język obcy w stopniu umożliwiającym porozumienie się w kraju docelowym, jak również w krajach znajdujących się na trasie planowanej wycieczki.
- OBOWIĄZKI KIEROWNIKA WYCIECZKI
- Opracowanie: programu, harmonogramu, regulaminu i preliminarzu wycieczki.
- Terminowe przygotowanie i przedstawienie do zatwierdzenia dyrekcji szkoły dokumentacji wycieczki oraz jej rozliczenie.
- Zapisanie na karcie wycieczki lub liście uczestników numer szkolnej polisy ubezpieczeniowej.
- Zapoznanie z regulaminem wycieczki oraz z zasadami bezpieczeństwa wszystkich jej uczestników.
- Zapewnienie warunków do realizacji programu wycieczki oraz sprawowania nadzoru
w tym zakresie. - Określenie zadań dla opiekunów w zakresie realizacji programu oraz zapewnienie opieki i bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki.
- Nadzorowanie zaopatrzenia uczestników w sprawny sprzęt i ekwipunek oraz apteczkę pierwszej pomocy.
- Organizowanie transportu, wyżywienia i noclegów dla uczestników wycieczki (lub za pośrednictwem biura turystycznego).
- Dokonywanie podziału zadań wśród uczestników wycieczki.
- Dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki.
- Dokonywanie podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki po jej zakończeniu - dla rodziców, uczniów i Dyrektora Szkoły.
- Dowody finansowe będące podstawą rozliczenia wycieczki (rachunki, paragony, oświadczenia itp.) są przechowywane przez kierownika wycieczki do końca roku szkolnego.
- OBOWIĄZKI OPIEKUNA
- Sprawowanie opieki nad powierzonymi mu uczniami.
- Współdziałanie z kierownikiem w zakresie realizacji programu i harmonogramu wycieczki lub imprezy.
- Sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem regulaminu przez uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.
- Nadzorowanie wykonywania zadań przydzielonych uczniom.
- Wykonywanie innych zadań zleconych przez kierownika.
- Opiekunowie potwierdzają własnoręcznym podpisem na karcie wycieczki przyjęcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo powierzonych im dzieci.
- RAMOWY REGULAMIN WYCIECZKI I OBOWIĄZKI JEJ UCZESTNIKÓW
- Uczniowie dostarczają kierownikowi wycieczki pisemną zgodę od rodziców na udział w wycieczce szkolnej.
- Uczestników wycieczki obowiązuje odpowiedni strój uzależniony od charakteru wycieczki.
- W czasie wycieczki obowiązują uczniów postanowienia statutu szkoły i przepisy bezpieczeństwa.
- Obowiązuje zakaz palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków i innych niedozwolonych używek.
- Niedopuszczalne jest samowolne oddalanie się od grupy.
- Uczestników wycieczki obowiązuje punktualność.
- W trakcie trwania wycieczki nie przewiduje się „czasu wolnego”, a uczniowie przebywają przez cały czas pod nadzorem opiekunów.
- W czasie postoju autokaru na parkingu należy ściśle przestrzegać zaleceń kierownika wycieczki.
- W przypadku wyjazdów na basen oraz podczas zwiedzania muzeów, parków krajobrazowych itp. uczestnicy wycieczki zobowiązani są do przestrzegania regulaminów tych obiektów.
- W miejscu zakwaterowania należy przestrzegać regulaminu placówki.
- W przypadku złego samopoczucia uczeń zgłasza się do kierownika wycieczki lub opiekuna.
- W przypadku nieprzestrzegania regulaminu, będą wyciągane konsekwencje zgodnie ze statutem szkoły, w tym poinformowanie rodziców i zobowiązanie ich do odebrania dziecka z miejsca pobytu.
- Zabronione jest narażenie siebie i innych na niebezpieczeństwo.
- FINANSOWANIE WYCIECZEK
- Plan finansowy musi określać ogólny koszt wycieczki, koszt jednego uczestnika wycieczki oraz przewidywane koszty organizacyjne i programowe.
- Wycieczki finansowane mogą być ze składek uczestników, środków komitetu rodzicielskiego lub innych źródeł.
- Szkolna działalność w zakresie krajoznawstwa i turystyki może być finansowana ze środków pozabudżetowych, w szczególności:
- z odpłatności uczniów biorących w niej udział,
- ze środków pochodzących z działalności samorządu uczniowskiego organizacji młodzieżowych działających na terenie szkoły,
- ze środków przekazanych przez radę rodziców, a także osoby fizyczne
i prawne, - ze środków pozyskanych od organizacji i stowarzyszeń wspierających oświatę oraz od sponsorów,
- ze środków Unii Europejskiej, pozyskanych przez nauczycieli w ramach realizacji unijnych programów i projektów edukacyjnych.
- Rodzice uczniów biorących udział w wycieczce zobowiązani są do pokrycia związanych z nią kosztów, chyba, że udział w imprezie może być sfinansowany
z innych źródeł. - Rodzice, którzy zadeklarowali udział swego dziecka w wycieczce, a następnie deklarację tę wycofali, zobowiązani są do pokrycia strat, jakie powstały z tego tytułu.
- Kierownik wycieczki oraz opiekunowie nie powinni ponosić kosztów udziału
w imprezie. - Kierownik wycieczki odpowiada za terminowe regulowanie zobowiązań finansowych
z nią związanych. O wszelkich opóźnieniach należy niezwłocznie informować Dyrektora szkoły. - Rozliczenia wycieczki dokonuje kierownik, określając sposób zagospodarowania nadwyżki, względnie uzupełnienia niedoboru finansowego.
- Dowodami finansowymi są przede wszystkim podpisane przez rodziców dzieci listy wpłat oraz rachunki, faktury i bilety wydawane przez uprawnione do danego rodzaju działalności podmioty gospodarcze.
- POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Uczniowie, którzy nie uczestniczą w wycieczce klasowej organizowanej
w dniach zajęć szkolnych mają obowiązek brać udział w zajęciach z klasą wskazaną przez Dyrektora szkoły. Listę tych uczniów kierownik wycieczki dołącza do odpowiedniego dziennika klasowego. - Wszyscy opiekunowie oraz uczestnicy wycieczki zobowiązani są zapoznać się
z regulaminem i harmonogramem wycieczki. - Kierownik wycieczki powinien poinformować rodziców o dodatkowym ubezpieczeniu jej uczestników i jego konsekwencjach.
- W razie wypadku uczestników wycieczki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w razie wypadków w szkołach i placówkach publicznych.
- Klasowe lub grupowe wyjście uczniów poza teren szkoły, organizowane
w ramach lekcji w celu realizacji programu nauczania nie stanowi wycieczki
w rozumieniu niniejszego regulaminu. Nauczyciel organizujący takie wyjście, musi uzyskać na nie zgodę Dyrektora. Wyjście należy odnotować w dzienniku lekcyjnym. - W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie zastosowanie mają inne przepisy stanowiące prawo.
PODSTAWA PRAWNA:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach
i placówkach ( Dz. U. z 2002 r., Nr 6, poz. 69). - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r.
w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły
i placówki krajoznawstwa i turystyki. (Dz .U. 2001 nr 135 poz. 1516) - Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128).
Załączniki:
Załącznik 1 – Karta wycieczki z harmonogramem i preliminarzem.
Załącznik 2 – Lista uczestników wycieczki.
Załącznik 3 – Zgody rodziców lub opiekunów prawnych na udział dziecka
w wycieczce.
Załącznik 4 – Preliminarz wycieczki.
Załącznik 5 – Rozliczenie wycieczki.
Załącznik 6 – Regulamin uczestnika wycieczki.
Załącznik 7 – Regulamin wycieczki dla uczestników
Załącznik 8 – Instrukcja bezpieczeństwa dla opiekuna szkolnej wycieczki autokarowej.
Załącznik 1 do Regulaminu wycieczek Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej.
KARTA WYCIECZKI (IMPREZY) z harmonogramem
Cel i założenia programowe wycieczki (imprezy)
................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Trasa wycieczki (imprezy): .......................................................................................................................
Termin ................................. ilość dni................................ klasa/grupa .…...................
Liczba uczestników ................................
Kierownik (imię i nazwisko) ................................................
Liczba opiekunów: ................ Środek lokomocji ……..............................
Nr telefonu kontaktowego podczas wycieczki ........................................
Oświadczenie
Zobowiązuję się do przestrzegania przepisów dotyczących zasad bezpieczeństwa na wycieczkach i imprezach dla dzieci i młodzieży.
Opiekunowie wycieczki (imprezy)
(imiona i nazwiska oraz podpisy)
- ........................................................ ........................................
- ........................................................ ........................................
- ........................................................ ........................................
- ........................................................ ........................................
Kierownik wycieczki (imprezy) ...............................................................
.............................................................
/podpis/
HARMONOGRAM WYCIECZKI (IMPREZY)
Data i godz. wyjazdu oraz powrotu |
Długość trasy Ilość km |
Miejscowość docelowa i trasa powrotna |
Szczegółowy program wycieczki od wyjazdu do powrotu |
Adres miejsca noclegowego i żywieniowego oraz przystanki i miejsca żywienia |
Zatwierdzam
...................................................
(pieczęć i podpis dyrektora szkoły)
Załącznik 2 do Regulaminu wycieczek Szkoły Podstawowej w nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej.
LISTA UCZESTNIKÓW WYCIECZKI SZKOLNEJ
dnia .........................................................
Numer szkolnej polisy ubezpieczeniowej - …………………………………….………………
Lp. |
Imię i nazwisko |
Klasa |
Numer telefonu rodzica |
1. |
|
|
|
2. |
|
|
|
3. |
|
|
|
4. |
|
|
|
5. |
|
|
|
6. |
|
|
|
7. |
|
|
|
8. |
|
|
|
9. |
|
|
|
10. |
|
|
|
11. |
|
|
|
12. |
|
|
|
13. |
|
|
|
14. |
|
|
|
15. |
|
|
|
16. |
|
|
|
17. |
|
|
|
18. |
|
|
|
19. |
|
|
|
20. |
|
|
|
21. |
|
|
|
22. |
|
|
|
23. |
|
|
|
24. |
|
|
|
25. |
|
|
|
26. |
|
|
|
27. |
|
|
|
28. |
|
|
|
29. |
|
|
|
30. |
|
|
|
31. |
|
|
|
32. |
|
|
|
33. |
|
|
|
34. |
|
|
|
35. |
|
|
|
36. |
|
|
|
37. |
|
|
|
38. |
|
|
|
39. |
|
|
|
40. |
|
|
|
41. |
|
|
|
42. |
|
|
|
43. |
|
|
|
44. |
|
|
|
45. |
|
|
|
46. |
|
|
|
47. |
|
|
|
48. |
|
|
|
Zatwierdzam
...................................................
(pieczęć i podpis dyrektora szkoły
Załącznik 3 do Regulaminu wycieczek Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej.
ZGODA NA WYCIECZKĘ
Wyrażam zgodę na udział syna / córki …......................................................................
w wycieczce szkolnej do ............................................... w dniach ................................
Zobowiązuję się do wpłaty należnej kwoty w terminie do …..........................................
- Informuję, iż zapoznałem/-am się z regulaminem wycieczki i go akceptuję.
- Oświadczam, że moje dziecko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do udziału
w wycieczce. - Zgadzam się na ewentualne podanie leków przeciwbólowych lub przeciw chorobie lokomocyjnej.
- W razie wypadku i choroby podczas wycieczki wyrażam zgodę na leczenie ambulatoryjne.
- Biorę odpowiedzialność za dojście dziecka na miejsce zbiórki i jego powrót do domu.
- Biorę odpowiedzialność finansową za szkody materialne wyrządzone przez moje dziecko
w trakcie trwania wycieczki wynikające z nieprzestrzegania regulaminu. - Zobowiązuję się do odebrania dziecka z miejsca pobytu w razie nieprzestrzegania przez nie regulaminu wycieczki.
Uwagi dotyczące stanu zdrowia dziecka: (choroby, na jakie cierpi dziecko, jakie bierze leki, alergie i uczulenia)
.........................................................................................................................................................................................................
Numer telefonu kontaktowego do rodzica/opiekuna: ……….....…………………………………………
......................................... ...............................................................
data czytelny podpis rodziców/prawnych opiekunów
ZGODA NA WYCIECZKĘ
Wyrażam zgodę na udział syna / córki …......................................................................
w wycieczce szkolnej do ............................................... w dniach ................................
Zobowiązuję się do wpłaty należnej kwoty w terminie do …..........................................
- Informuję, iż zapoznałem/-am się z regulaminem wycieczki i go akceptuję.
- Oświadczam, że moje dziecko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do udziału
w wycieczce. - Zgadzam się na ewentualne podanie leków przeciwbólowych lub przeciw chorobie lokomocyjnej.
- W razie wypadku i choroby podczas wycieczki wyrażam zgodę na leczenie ambulatoryjne.
- Biorę odpowiedzialność za dojście dziecka na miejsce zbiórki i jego powrót do domu.
- Biorę odpowiedzialność finansową za szkody materialne wyrządzone przez moje dziecko
w trakcie trwania wycieczki wynikające z nieprzestrzegania regulaminu. - Zobowiązuję się do odebrania dziecka z miejsca pobytu w razie nieprzestrzegania przez nie regulaminu wycieczki.
Uwagi dotyczące stanu zdrowia dziecka: (choroby, na jakie cierpi dziecko, jakie bierze leki, alergie i uczulenia)
.........................................................................................................................................................................................................
Numer telefonu kontaktowego do rodzica/opiekuna: ……….....…………………………………………
......................................... ...............................................................
data czytelny podpis rodziców/prawnych opiekunów
Załącznik 4 do Regulaminu wycieczek Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej.
PRELIMINARZ WYCIECZKI (IMPREZY)
- Dochody
- Wpłaty uczestników: liczba osób ….. x koszt wycieczki…………. = …………. zł.
- Inne wpłaty …........................................…………………………………………….
Razem dochody: …………………………………………………………………………….
- Wydatki
- Koszt wynajmu autokaru:…………………………………………………………….
- Koszt noclegu:……………………………………………………………………..……
- Koszt wyżywienia:……………………………………………………………..……….
- Bilety wstępu: do teatru: …………………………….
do kina: …………………………….…
do muzeum: ………………………….
inne: ….……………………………….
- Inne wydatki (jakie): ..............................................................................................
...............................................................................................................................
Razem wydatki: ……………....... Koszt na jednego uczestnika ………………
.............................................................
(podpis kierownika wycieczki)
Zatwierdzam
...................................................
(pieczęć i podpis dyrektora szkoły)
Załącznik 5 do Regulaminu wycieczek Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej.
ROZLICZENIE WYCIECZKI / IMPREZY
Wycieczka (impreza) szkolna do ………………………………….. zorganizowana w dniu ..…………...................… przez ………………............................... .
I. Dochody
- Wpłaty uczestników: liczba osób …........……. x koszt wycieczki ……………. = ………………….………. zł.
- Inne wpłaty …………………………………….
Razem dochody: ……………………….…………………………
II. Wydatki
1. Koszt wynajmu autobusu:…………………………………………………………….
- Koszt noclegu:………………………………….………………………………………
- Koszt wyżywienia:……………………………….…………………………………….
- Bilety wstępu: do teatru:……………………….…….
do kina:………………………….……
do muzeum:………………………….
inne:…………………………….…….
- Inne wydatki (jakie): ……………………………...........................................................................
Razem wydatki: …………………………….……………………….
III. Koszt wycieczki (imprezy) na jednego uczestnika: ………………
- Pozostała kwota w wysokości ……………………zł
...................................................................................................
(określić sposób zagospodarowania kwoty – np. zwrot, wspólne wydatki klasowe, itp.)
Kierownik wycieczki
………………………………………..
/data i podpis/
Uwagi o przebiegu wycieczki (np. problemy wychowawcze itp.) ........................................................................................................................................................................................................................................................................ Rozliczenie przyjął:
…….............………………………………..
(data i podpis Dyrektora szkoły)
Załącznik 6 do Regulaminu wycieczek Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej.
REGULAMIN UCZESTNIKA WYCIECZKI
- Uczestnicy wycieczki przychodzą na zbiórkę w wyznaczonym przez kierownika czasie.
- Wszelkie niedyspozycje trzeba zgłaszać opiekunowi; zabrania się przyjmowania leków bez wiedzy opiekuna.
- Każdy uczestnik powinien zachowywać się w sposób zdyscyplinowany
i kulturalny. - Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do posłuszeństwa i wykonywania poleceń kierownika wycieczki oraz opiekunów.
- Opiekunowie cały czas przebywają z podległymi im grupami.
- Należy przestrzegać punktualnego stawiania się w miejscach zbiórek.
- Zabrania się samowolnego oddalania od grupy.
- Po każdym zakończonym punkcie programu opiekunowie zobowiązani są sprawdzić obecność wszystkich uczestników grupy.
- Wszelkie spożywanie posiłków zalecane jest tylko na wyznaczonych postojach.
- Zabrania się spożywania i posiadania wszelkich używek (alkohol, papierosy, narkotyki), w przypadku stwierdzenia posiadania ich lub spożycia, kierownik wycieczki jest zobowiązany do powiadomienia dyrekcję szkoły i rodziców.
- Należy zachowywać się stosownie do miejsca pobytu (nie śmiecić, nie krzyczeć, nie niszczyć przyrody, nie płoszyć zwierząt, nie rozpalać ogniska w miejscach niedozwolonych, itp.).
- W miejscach noclegowych należy przestrzegać wewnętrznych regulaminów ośrodków wypoczynkowych (cisza nocna, porządek)
- Dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników wycieczki.
- Kąpiel w akwenach możliwa jest tylko za zgodą i pod opieką opiekuna.
- Każdy uczestnik wycieczki powinien być wyposażony w odpowiedni strój
i ekwipunek (w zależności od rodzaju wycieczki).
- Kierownik wycieczki zwraca uwagę na to, aby przez przejścia dla pieszych przechodzić zawsze zwartą grupą.
- Uczestnicy potwierdzają własnoręcznym podpisem fakt zapoznania się
z regulaminem i zobowiązują się przestrzegać zawartych w nich zasad.
Potwierdzenie zapoznania sie z regulaminem uczestnika wycieczki
Podpisy uczniów:
Załącznik 7 do Regulaminu wycieczek Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej.
INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA
DLA OPIEKUNA SZKOLNEJ WYCIECZKI AUTOKAROWEJ
- Czynności przed rozpoczęciem podróży:
- Sprawdzić obecność wyjeżdżających według listy.
- Upewnić się, czy wszyscy uczestnicy wycieczki posiadają ważne dokumenty (np. legitymacja szkolna).
- Sprawdzić, czy uczestnicy wycieczki nie mają przeciwwskazań do podróżowania środkami lokomocji (np. choroba lokomocyjna) oraz czy posiadają ze sobą zaordynowane przez lekarza leki.
- Dopilnować umieszczenia bagażu w schowkach i rozmieszczenie uczestników wycieczki na uzgodnionych wcześniej miejscach w autokarze.
- Ustalić gdzie znajdują się: podręczna apteczka (jej wyposażenie), gaśnice i wyjścia bezpieczeństwa.
- Zabrać do autokaru pojemnik z wodą, papier higieniczny, chusteczki higieniczne, woreczki foliowe do utrzymania czystości.
- Upewnić się, czy w autokarze jest dostępny telefon komórkowy (międzynarodowy numer telefonu ratunkowego – 112).
- W razie wątpliwości co do stanu technicznego autokaru i stanu trzeźwości kierowców, wezwać Policję (tel.997).
- Czynności w trakcie podróży
- W czasie jazdy zabronić uczestnikom wycieczki:
- palenia tytoniu, spożywania alkoholu, zażywania narkotyków i innych używek;
- przemieszczania się po autokarze i podróżowania w pozycji stojącej;
- blokowania zamków, otwierania drzwi i samodzielnego otwierania okien w czasie podróży;
- wyrzucania jakichkolwiek przedmiotów z pojazdu i rzucania przedmiotami.
- Podczas jazdy trwającej kilka godzin zarządzić jedną przerwę (20-30 min) przeznaczoną na tzw. „rozprostowanie kości”, spożycie posiłku oraz toaletę
i przewietrzenia autokaru. - W czasie postoju (wyłącznie na parkingu lub stacji benzynowej) zabronić uczestnikom wycieczki:
- wchodzenia na jezdnię;
- przechodzenia na drugą stronę jezdni;
- dopilnować, aby podczas wsiadania i wysiadania uczniów włączone były światła awaryjne.
- Po każdym zakończonym postoju sprawdzić obecność.
III. Czynności po zakończeniu podróży
- Omówić z uczestnikami wycieczki jej przebieg, ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych niepoprawnych zachowań lub naruszeń zasad bezpieczeństwa.
- Dopilnować, czy zostały zabrane bagaże i rzeczy osobiste uczestników, czy pozostawiono ład i porządek oraz czy nie dokonano uszkodzeń.
IV Postępowanie
- W przypadku awarii pojazdu, kolizji, wypadku, powstania pożaru, ewakuować uczestników wycieczki w bezpieczne miejsce, z wykorzystaniem wyjść bezpieczeństwa, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
- W razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej.
- W razie konieczności angażowania służb ratunkowych, korzystać z międzynarodowego numeru telefonu komórkowego – 112.